MINISTRICA GORDANA ČOMIĆ JAMČI SKORO RJEŠAVANJA VAŽNIJIH PITANJA HRVATA U REPUBLICI SRBIJI

+100%-

MINISTRICA GORDANA ČOMIĆ JAMČI SKORO RJEŠAVANJA VAŽNIJIH PITANJA HRVATA U REPUBLICI SRBIJI

Ministrica ljudskih i manjinskih prava i društvenog dijaloga Republike Srbije Gordana Čomić posjetila je u utorak, 8. rujna (juna) 2021. godine, Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji u okviru višednevnog obilaska i susreta s predstavnicima nacionalnih vijeća u Republici Srbiji. Uz nju su kao predstavnici Ministarstva bili prisutni i šefica kabineta Aleksandra Rašković, načelnica Odjela za unaprjeđenje prava nacionalnih manjina Biljana Marković, državna tajnica Olena Papuga, državna tajnica Mina Polović-Jočić, državni tajnik Ninoslav Jovanović, posebna savjetnica Katarina Štrbac, posebna savjetnica Nada Lazić i posebni savjetnik Vladimir Jovanović. U ime HNV-a sastanku su prisustvovali predsjednica HNV-a Jasna Vojnić, predsjednik Izvršnog odbora HNV-a Lazar Cvijin, član Izvršnog odbora HNV-a zadužen za kulturu Vojislav Temunović, asistentica u obrazovanju pri HNV-u Nataša Stipančević i međunarodni tajnik HNV-a Darko Baštovanović.


Predsjednica Vojnić iznijela je ključne točke sastanka: „Sastanak je bio konstruktivan i u trajanju od dva sata uspjeli smo prijeći sva otvorena pitanja hrvatske zajednice u Republici Srbiji, od ključnih a to su pitanje zajamčenih mandata odnosno provedbe točke 9 bilateralnog sporazuma između Srbije i Crne Gore i Republike Hrvatske i pitanje zastupljenosti u javnom sektoru, do onih konkretnih pitanja kakva su predstojeći popis stanovništva, visina financijskih sredstava koja se izdvajaju za rad HNV-a i osnivanje Hrvatskog školskog centra. Razgovarali smo i o obrazovnoj reformi, kulturnoj baštini, broju uposlenih na Radio-televiziji Vojvodini, neprovedbi službene uporabe jezika i pisma u praksi, slici Hrvata u medijima i o sudjelovanju u projektima koje financira Europska unija. Budući da se koncem prošle godine ministrica Čomić uspješno zauzela da se financijska sredstva ne umanje vijećima za 20 %, vjerujemo da će jednako uspješni biti i njezino zalaganje i ishodi po svim ostalim pitanjima koje smo danas otvorili.“, rekla je Vojnić.


Obraćajući se novinarima, ministrica Čomić izjavila je kako će Ministarstvo utvrditi jesu li otklonjene sve prepreke u svezi s Hrvatskim školskim centrom i prosuditi što po tom pitanju treba uraditi Ministarstvo, a što Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine.


Upitana o izravnim mandatima za hrvatsku nacionalnu manjinu u Republici Srbiji, kakvi postoje u Republici Hrvatskoj za srpsku nacionalnu manjinu i dio su bilateralnog sporazuma koji se u Republici Srbiji u ovom pogledu ne primjenjuje, Čomić je odgovorila kako pitanje političke zastupljenosti nije u nadležnosti njezinog ministarstva. „Izmjene i dopune Zakona o izborima nažalost nisu u nadležnosti našega ministarstva. Ono što možemo jest otvoriti prostor za dijalog svih zainteresiranih strana. To smijemo, to nam je nadležnost kada se radi o reprezentativnosti nacionalnim manjina, kako je sada riješeno i kako se želi mijenjati. To možemo, ali nećemo biti predlagači Zakona o izborima, jer nije nam u nadležnosti. Bit ćemo pomagači da se nađe najbolje rješenje.“, rekla je Čomić.


Na pitanje o tome što će Ministarstvo poduzeti po pitanju inicijative HNV-a da se po načelu pozitivne diskriminacije, po kojem je „bunjevački jezik“ uveden kao službeni jezik u Gradu Subotici, hrvatski jezik uvede u Gradu Somboru i općinama Apatin i Bač – na što do sada nije došao nikakav odgovor, Čomić je odgovorila kako će nakon obilaska svih nacionalnih vijeća biti navedene sve prepreke u svezi sa službenom uporabom jezika i pisma te „da se u službenu uporabu jezik nacionalne manjine mora uvesti ukoliko manjine čine 15, odnosno 10 posto stanovništva, ali i da se jezik nacionalne manjine može uvesti kad god hoćete ukoliko imate pameti.“, zaključivši kako će „to će biti naše pitanje za sve one nadležne za službenu uporabu jezika, tamo gdje su Hrvati zainteresirani za uvođenje hrvatskog u službenu uporabu.“.


O zastupljenosti predstavnika nacionalnih manjina u lokalnim popisnim komisijama na popisu stanovništva 2022. godine Čomić je najavila kako će se precizirati koje su obveze institucija Republike Srbije u svezi s ovim pitanjem, dodavši kako je važno ohrabriti ljude da slobodno izjašnjavaju ono što jesu i da u tom pravcu i Ministarstvo poduzima potrebne mjere. „Ministarstvo je preuzelo i poslove oko kampanje u kojoj ćemo svi sudjelovati na javnim medijskim servisima da stvorimo prijateljsko okruženje za izjašnjavanje svog vlastitog identiteta.“, rekla je Čomić.

 

 

Izvor : HNV

Foto: HNV